Choď na obsah Choď na menu

 Dejiny obce Široké, okres Prešov, ktoré leží na hranici medzi šarišským a spišským regiónom, asi 30 kilometrov od krajského mesta, siahajú do 13. storočia, kedy sa tu objavili usadlosti.

Podľa historických záznamov sa prvá písomná zmienka o dedine Široké pod pohorím Branisko objavuje v roku 1320 v záznamoch o dedičskom rozdelení majetkov. Názov obce sa v rôznych obmenách používal po celý čas, svoje dnešné pomenovanie Široké sa definitívne ustálilo až v roku 1920.

Na základe cirkevných záznamov z mája 1773 bolo v tejto dedine 808 katolíkov a 16 evanjelikov. O takmer 200 rokov neskôr v roku 1935 mala 1084 obyvateľov z toho 1051 Čechoslovákov, dvoch Nemcov, 19 Židov a 12 iných cudzincov. Dnes tu žije takmer 2500 občanov a takmer 100 percent sa hlási k slovenskej národnosti.

"Našim symbolom zostáva stále pohorie Branisko. Jeho vrchy sú vyobrazené aj v obecnom erbe, kde na trojvrší sedí strieborný sokol s rozopätými krídlami," uviedol starosta obce Stanislav Bartoš. Ten verí, že sokol predstavuje aj dravosť a úsilie obce rozvíjať sa v dnešnej náročnej dobe.

Dôkazom toho sú investície. Obec vybudovala v posledných rokoch polyfunkčný dom so zdravotným strediskom, opravuje komunikácie. Z vlastných zdrojov opravili kaplnku a cintorín a plánuje postaviť športové centrum.

V dedine je základná, materská i základná umelecká škola, ale aj centrum voľného času. O záujmovú činnosť sa však starajú aj športové kluby. Okrem futbalu, bedmintonu či stolného tenisu, sa mládež venuje aj hasičskému športu a pevné miesto v obci má aj motokros.

Tradíciu motoristického športu tu udržiava Cross team Široké, ktorý začal písať históriu v 50 rokoch minulého storočia.

"Na svoju činnosť využívame dvojkilometrový okruh, ktorý spĺňa medzinárodné parametre. S motoristickým športom v Širokom sa neodmysliteľne spája meno niekoľkonásobného majstra republiky Ladislava Katriňáka. To že jablko nepadlo ďaleko od stromu potvrdzuje aj jeho syn Jaroslav," hovorí člen teamu Marián Čarný.

Z tejto obce pochádzali aj rodičia známeho hráča amerického futbalu Charlesa Philipa Bednarika, ktorí sa v roku 1920 sa vysťahovali do USA za prácou. Bednarika koncom 60. rokov minulého storočia uviedli so Siene slávy amerického futbalu.

Okrem neho tu však majú korene aj ďalšie známe osobnosti. Jedno z nich je rodák zo Širokého, spisovateľ Andrej Zábredský, ktorý je autorom románov a rozhlasových hier.

Ľudia v tejto oblasti sa oddávna živili predovšetkým poľnohospodárstvom, ale mnohí sa venovali aj stolárstvu, nakoľko tu bolo množstvo lesov. V súčasnosti sa v obci nachádza päť stolárskych dielní, ktoré zabezpečujú živobytie desiatkam ľudí. Prevádzka jednej z nich sa postupne rozrastá za dedinou smerom na stúpanie k horskému priechodu.

"Pracuje u nás desať ľudí a orientujeme sa na interiérové prvky. Výrobky z tejto dielne sú napríklad na hrade Slovenská Ľupča. Najďalej sa asi dostali do ruského divadla v Ufe," hovorí konateľka spoločnosti Anna Bartková.

Dnes je najväčším zamestnávateľom v obci známa spoločnosť, ktorá vyrába nealkoholické nápoje, v ktorej pracuje vyše 100 ľudí. Okrem toho je tu aj menšia strojárska firma.

Zdroj:

https://www.hlavnespravy.sk/siroke-historia-obce-pod-braniskom-siaha-do-13-storocia/59829