(KULTÚRA II.)
Unikátne múzeá
Z veľkého množstva múzeí, ktoré majú zväčša vlastivedný obsah, prípadne sú venované osobnostiam, ktoré v tom-ktorom regióne pôsobili, vyčnievajú najmä tie, ktoré sa zameriavajú na jedinečné fenomény. Nové múzeá vznikajú aj dnes, k najmladším patrí múzeum gitár v Sobranciach...
Expozícia Drotárstvo v Považskom múzeu v Žiline s vyše 2 600 exponátmi, z čoho je vystavených okolo 500 predmetov. Je jediná svojho druhu na svete.
Sokoliarska zbierka v kaštieli v Svätom Antone s pomôckami pre sokoliarstvo a preparovanými exponátmi.
Expozícia cudzopasného a škodlivého hmyzu (blchy, vši, roztoče, mole, komáre, kliešte) v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.
Expozícia lyžovania v Kremnici.
Balneologické múzeum v Piešťanoch.
Múzeum väzenstva v Leopoldove, v objekte Leopoldovskej väznice.
Expozície dejín a vývoja fotografie a kinematografie v Múzeu J. M. Petzvala v Spišskej Belej.
Expozícia klenotníctva od najstarších čias (náhrdelníky, prstene, symboly moci atď.) v Nitrianskom múzeu.
Lekárenská expozícia v Červenom Kláštore s laboratóriom (súprava nástrojov na spracovanie drog), záhradou s ukážkou liečivých rastlín z oblastí Pienin a expozíciou venovanom postave mnícha Cypriána.
Múzeum veterinárnej medicíny pri Vysokej škole veterinárnej v Košiciach.
Expozícia hodín v dome U dobrého pastiera v Bratislave.
Múzeum špeciálneho školstva v Levoči dokumentuje vznik prvého ústavu pre nevidiacich a približuje problematiku výchovy postihnutých jednotlivcov...
Múzeum včelárstva v Kráľovej pri Senci s ukážkou rôznych druhov úľov a včelárskeho náradia.
Banské múzeum v Banskej Štiavnici s ukážkou baníckych budov a zariadení, atraktivitou je možnosť sfárať do šachty Ondrej, ktorá v minulosti patrila s hĺbkou 433 m k najhlbším na Slovensku. Trasa je dlhá vyše 1 km a vedie do hĺbky 45 metrov.
Pamätník karpatsko-duklianskej operácie (najväčšia vojenská operácia 2. svetovej vojny na území bývalého Československa) s vojenským múzeom v prírode.
Unikátny zlatý poklad
Objavili v stene Spišskej komory v Košiciach v roku 1935. Obsahoval 2 920 zlatých mincí, 3 veľké zlaté medaily a mohutnú zlatú reťaz s hmotnosťou 11, 5 kg. Predpokladá sa, že poklad tu ukryli v období stavovských povstaní Imricha Tököliho. V súčasnosti sa nachádza vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.
Najúplnejšia zbierka ikon
Zbierka v Šarišskom múzeu v Bardejove obsahuje takmer 200 obrazov namaľovaných na dreve a plátne. Dokumentuje vývoj ikonopisných pamiatok od 16. do 19. stor. K najcennejších patrí súbor Deesis z dreveného kostolíka v Rovnom. K najpôsobivejším patrí obraz Posledný súd z kostola vo Vyšnom Orlíku.
Najväčšia galéria
Slovenská národná galéria v Bratislave. Vznikla v roku 1948 ako vrcholná štátna umelecko-historická a zberateľská inštitúcia. Sídli v budove bývalých vodných kasární na nábreží Dunaja. Sú tu najväčšie zbierky slovenského výtvarného umenia z obdobia 13. až 20. stor. a tiež diela významných európskych umelcov (Caravagia, Gauguina, Maneta, Paicassa, Rodian, Rubensa). Jej expozície sú umiestnené vo viacerých objektoch v Bratislave i na území Slovenska.
Jediná galéria na ostrove
Areál Slanického ostrova umenia vo vodnej nádrží Orava. Prvú časť expozície sprístupnili v roku 1971. Sú tu ukážky ľudových umelcov (maliarov, sochárov, rezbárov, kamenárov) z celého Slovenska. Ostrov je prístupný v letnej sezóne výletnou loďou.
Najväčšia súťažná výstava originálov ilustrácií detskej a mládežníckej literatúry
Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), ktoré patrí k najväčším na svete. Usporiadateľom je Slovenská národná galéria pod záštitou UNESCO. Organizuje sa každé dva roky (od r. 1967) a predstavuje výber najlepších detských ilustrácií z celého sveta. Patrí k deťmi najnavštevovanejším výstavám...
Použitá literatúra
ONDREJKA K., Geografická encyklopédia. Rekordy Slovensko – Človek a spoločnosť. 2 vydanie. MAPA Slovakia Bratislava, s. r. o., Bratislava 2002, s. 158 - 161.