V roku 1998 bola na priečelí Domu Matice slovenskej v Dunajskej Strede odhalená pamätná tabuľa. Neznámy páchateľ ju krátko na to rozbil.
Matica slovenská v spolupráci so Združením slovenskej inteligencie sa rozhodla ju obnoviť a osadiť na jej pôvodné čestné miesto. Slávnostné znovuodhalenie pamätnej tabule sa uskutočnilo 29. septembra 2024 pod záštitou:
Tomáša Tarabu, ministra životného prostredia SR (SNS)
Ivana Hazuchu, poslanca Národnej rady SR (SMER)
Romana Malatinca, poslanca Národnej rady SR (HLAS)
Pamätná tabuľa je spomienkou na utrpenie Slovákov v období rokov 1938-1945, keď po Viedenskej arbitráži 2. novembra 1938, rozhodnutím nacistického Nemecka a fašistického Talianska, prišlo Slovensko o svoje južné územia v prospech Maďarska. Do Maďarska sa tak nedobrovoľne dostalo ďalších vyše 270 tisíc Slovákov. Toto tragické obdobie bolo sprevádzané bezprecedentným násilím a prenasledovaním miestneho slovenského (ale i českého) obyvateľstva, jeho okrádaním, bitím a vyháňaním, a vôbec pošliapavaním jeho základných ľudských práv.
V Dunajskej Strede, ani v celom okrese doteraz neexistoval na toto smutné obdobie žiadny pamätník, čo možno pokladať za morálny dlh voči utrpeniu a ľudskej dôstojnosti našich predkov.
Svojimi príhovormi obohatili podujatie Maroš Smolec, správca Matice slovenskej, Ivan Hazucha, poslanec NR SR, Branislav Čech, predseda ZSI, Libuša Klučková, dlhoročná bývalá riaditeľka Domu Matice slovenskej a Ľudovít Gunčaga, člen predsedníctva ZSI.
Maroš Smolec, správca Matice slovenskej vyzdvihol, že po 26 rokoch znova odhaľujeme pamätnú tabuľu, ktorú predtým niekto rozbil a poukázal na dôležitosť zachovania historickej pamäti a úcty k utrpeniu našich predkov. Vyjadril rozhorčenie nad nezáujmom vládnych inštitúcií o toto obdobie našich dejín a neochotu štátnych orgánov pripomínať si pronárodné osobnosti, napr. nedávne 160 výročie narodenia Andreja Hlinku, alebo udalosť znovuodhalenia tejto pamätnej tabule.
Ivan Hazucha, poslanec NR SR vo svojom príhovore opísal tragickosť obdobia po Viedenskej arbitráži, poukázal na dnešnú neznalosť udalostí tej doby a neochotu pozrieť sa na to obdobie aj očami Slováka, preživšieho mnohé útrapy. Rimavská Sobota, odkiaľ je rodákom, patrila medzi regióny, ktoré boli Viedenskou arbitrážou ťažko postihnuté. Upozornil na to, že táto tabuľa nemá za úlohu vzbudzovať v nás Slovákoch hnev, ale má byť vážnym mementom toho, čo sa udialo. Ani dnes po 85 rokoch nie sme až tak ďaleko, aby sa to nemohlo zopakovať.
Branislav Čech vyzdvihol, že táto pamätná tabuľa je symbolom, pripomínajúcim jedno z najťažších období našich dejín a dôkazom toho, že napriek historickým ťažkostiam Slováci vždy našli cestu, ako uchovať svoj jazyk a kultúru. Je aj jedným zo splnených cieľov Združenia slovenskej inteligencie, ktoré sa snaží o formovanie národného charakteru slovenskej spoločnosti a iniciatívne sa podieľa na riešení aktuálnej celospoločenskej problematiky.
Libuša Klučková zdôraznila úlohu Matice slovenskej, ktorá sa nikdy nedívala na to čo sa deje so slovenským národom so založenými rukami, ale od svojho vzniku dôrazne žiadala všetky práva na život národa. Opísala históriu činnosti Matice v regióne Žitného ostrova a zdôraznila, že sme nositeľmi Cyrilometodskej tradície, ktorá je dobrým kompasom pre prípad, že nás zasiahnu pochybnosti.
Ľudovít Gunčaga spomenul udalosť Mníchovskej dohody, ktorá predchádzala Viedenskej arbitráži a následnému odtrhnutiu časti územia južného Slovenska, čo spustilo vlnu násilností a brutality zo strany maďarskej štátnej moci aj obyvateľstva. Objasnil princíp reciprocity a na konkrétnom príklade opísal jeho fungovanie. Na záver vyjadril nádej, že sa nebude obdobie po roku 1938 opakovať.
Organizátori vyslovujú poďakovanie horeuvedeným trom politickým predstaviteľom, ktorí prevzali záštitu nad podujatím a zároveň prispeli na jeho realizáciu aj finančne. Osobitné poďakovanie patrí poslancovi NR SR Ivanovi Hazuchovi za jeho osobnú účasť na podujatí a angažovanosť pri odhaľovaní nefalšovanej histórie Slovákov.
Súčasťou podujatia bol kultúrny program a občerstvenie. Poďakovanie patrí výnimočnej recitátorke Ide Rapaičovej za umelecký prednes poézie, miestnemu mládežníckemu folklórnemu súboru Krpčiarik, ktorý predviedol krásne vystúpenie, ako aj miestnej speváckej skupine Slnečnica a kapele Paroháči, ktorí spríjemnili spoločne strávený čas. Organizátori veria, že slávnostné podujatie posilní našu vzájomnú ľudskú, občiansku i národnú spolupatričnosť a znovuodhalená pamätná tabuľa prispeje k zachovaniu historickej pamäti.
Svedectvá Slovákov z obdobia po Viedenskej arbitráži sú dostupné tu:
https://www.zsi.sk/wp-content/uploads/2023/03/Krvacajuca_hranica_Dokumenty.pdf
Fotografie z podujatia:
Autor fotografií: Matica slovenská, ZSI
Zdroj:
https://www.zsi.sk/rozbita-tabula-pripominajuca-utrpenie-slovakov-znovu-odhalena/