Choď na obsah Choď na menu

Škrt plánom na rozdelenie Slovenska

  • Za aký dátum považujete štrnásty marec 1939?

Slovensko sa vtedy zachránilo pred rozdelením či okupáciou. Súčasne sa tento deň naplnilo samourčovacie právo slovenského národa, keď  získal štátnu samostatnosť. To je kľúčové. Všetko ostatné je podružné. Už preto štrnásty marec 1939 prirodzene patrí medzi najvýznamnejšie dni našich dejín. Bez ohľadu na to, čo chrlia agresívne protislovenské médiá alebo papagájujú ustráchaní politici. Nech si však uvedomia jedno, nemenným cieľom Budapešti bola anexia Slovenska, prípadne – s podporou Poľska – jeho podelenie. Štrnásty marec spravil týmto plánom škrt. Alebo sa máme ospravedlňovať za to, že naši predkovia dali prednosť samostatnosti pred rozdelením medzi susedov?

  • Aké je poučenie zo štrnásteho marca, pripomínajú si pozitívne vznik Slovenského štátu v roku 1939 skutočne len neofašisti a neoľudáci?
  • Jedno je možno v tom, že na existenciu Slovenska je potrebné tak medzinárodné krytie, ako aj odhodlanie elít a súdržnosť národa. Podkarpatská Rus darmo v tom istom čase vyhlásila samostatnosť, keď nemala garanta. Pripadla ako korisť Maďarom. Dnes sa znova blížime k bodu, keď sa rozhoduje o existencii SR. Žiaľ, vnútorne je na tom náš štát dnes oveľa horšie a na rozdiel od marca 1939 už nemá na čele sebavedomých a statočných politikov, pre ktorých je dobro národa najvyšším zákonom. Prevládla sebazničujúca servilnosť voči záujmom západného kapitálu, a osobitne USA, snažiacich sa o rozvrat Európy, ba vyvolanie vojny.
  • Odmietanie štrnásteho marca sa dnes odôvodňuje zápasom o charakter spoločnosti, ktorá musí stáť na pilieroch antifašizmu. Akým bol vlastne vznik Slovenského štátu?
  • Po Mníchove, v marci 1939, sa hralo o to, či sa Slovensko existenčne vôbec udrží. Nehralo sa o demokraciu v zmysle straníckej plurality. Tú v našom priestore odsúdil na zánik Mníchov.

  • Zhováral sa Dušan D. KERNÝ

  • Zdroj: https://snn.sk/news/v-dejinach-slovenskeho-naroda-je-strnasty-marec-vynimocny-datum/