Čoraz častejšie počúvame z úst rôznych verejne činných a vplyvných osôb, že namiesto tzv. „starých“ dejín by sme sa mali prioritne venovať dejinám 20. – 19. Storočia, teda „novým dejinám“.
Kandidátka za Progresívne Slovensko v posledných parlamentných voľbách Zora Jaurová a súčasný europoslanec Michal Šimečka, zvolený za koalíciu PS a Spolu vystupovali vo videu venovanému výročiu vzniku Československa, v ktorom zaznelo okrem iného aj: „Naša odpoveď je jasná. Nie sú to žiadni bájni starí Slováci či Slovieni. Zdrojom našej štátnosti je Československo,“ čím chtiac-nechtiac izolujú pohľad verejnosti výlučne na túto krátku etapu našej histórie, ktorá im pravdepodobne vyhovuje, keďže Šimečka dodáva „Československo Masaryka a Štefánika. Československo demokratické, progresívne a európske,“
Článok na Denníku S poukazuje na to, že europoslanec Šimečka síce posmešne použil označenie „bájni Slovieni“ (správne Sloveni), to však nič nemení na fakte, že slovanskí predkovia Slovákov tu podľa dochovaných prameňov žili od šiesteho storočia. Už len svojou existenciou a výskytom na našom území tvorili základy podmienok na to, aby si neskoršie generácie Slovákov mohli nárokovať samosprávu a neskôr aj vlastné štátne útvary na našom území.
Zdrojom našej štátnosti je bezpochyby aj národná a kultúrna identita – postupne sa vyvíjajúci jazyk, ľudová tvorivosť, kroje, zvyky či tradície. Tieto aspekty boli vo veľkej miere formované napríklad našimi dejateľmi z čias Uhorska. Historik docent Ivan Mrva sa pre Kulturblog jasne vyjadril, že je chybou obmedzovať našu pozornosť iba na obdobie dvadsiateho storočia a dôvodom je práve fakt, že už naša pradávna história je bohatá. Dodal aj: „Tu vidíme, že ak štátna moc preferuje moderné dejiny, že moderná história je slúžkou politiky. Tá politická garnitúra sa potrebuje nejakým spôsobom nielen prezentovať, ale aj mládeži a žiakom, do istej miery, vnútiť svoj názor a takýmto spôsobom formovať nastupujúce generácie – a to považujem za veľmi škodlivé.„
Historik Jakub Drábik v podcaste s Michalom Sabom kladie dôraz na 20. storočie, v ktorom sa podľa jeho slov stali Slováci víťazmi, keďže sme pokročili tak ako žiadny národ. Hovorí o tom, že pred prvou svetovou vojnou sme mali maximálne do tisíc ľudí na Slovensku, ktorých by sme mohli zaradiť medzi inteligenciu, zatiaľ čo veľká časť Slovákov žila v zemľankách v chudobe a boli sme národ bez vlastného štátu. Pokračuje porovnaním s dneškom, kedy pozitívne hovorí o členstve v štruktúrach EÚ a NATO a poukazuje na to, že sme „rešpektovaný zahraničný partner“. Na menované aspekty máme byť podľa pána Drábika hrdí a nepotrebujeme si vymýšľať kráľov Svätoplukov. Dodal, že „za to krátke obdobie existencie slovenského národa sme toho dokázali veľmi veľa“. Tieto slová môžu v časti verejnosti navodiť mienku, že história nášho národa siaha niekde na začiatok minulého storočia a všetky podstatné udalosti a zmeny sa udiali za posledných sto rokov. Všetko staršie akoby nebolo zaujímavé, pre dnešok podstatné či nebolo hodné pripomínania.
Sandra Sviteková, pre časť spoločnosti rešpektovaná youtuberka, tvár kanálu Dejepis inak sa v spoločnom videu s iným youtuberom Sajfom vyjadrila, že sa podľa nej až príliš kladie dôraz na najstaršie dejiny. Vzápätí dodáva „Ja by som si dokonca vedela predstaviť, že by nebol predmet dejepis, ale, že by bol predmet moderné dejiny a politika,“ na čo sa Sajfa pýta „Takže dvadsiate storočie?“ a youtuberka odpovedá „áno, že proste len na toto orientovať sa,“.
Sandra Sviteková je známa svojimi relatívne celkom sledovanými videami na Youtube, ktorými sa snaží edukovať ľudí v oblasti dejepisu a histórie. V minulosti reagovala aj na dokument Zavrhnuté Svedectvá z dielne Kulturblogu, portál Hrot.info však pri detailnejšom pohľade na jej recenziu zistil, že v istých bodoch svojich divákov zavádzala.
Médium rt.com s odvolaním sa na Švédske lokálne médiá dokonca píše o možnosti nahradenia starovekej a stredovekej histórie v školských osnovách postmodernizmom a „demokratickými hodnotami“. Pozornosť žiakov by sa tak namiesto prehistorických časov a civilizácií po rok 1700 nasmerovala na modernú históriu a sociálne vedy. Anna Westerholm z vedúceho oddelenia Švédskej Národnej Agentúry pre Vzdelávacie osnovy (Swedish National Agency for Education’s curriculum department) uviedla, že momentálne pre takéto predmety nie je priestor v osnovách.
Tieto trendy môžu byť v neskoršom štádiu nebezpečné pre naše národné povedomie – ak sa budeme sústrediť primárne na „novšie“ alebo tzv. „súčasné dejiny“. Môže to aj pri tých najlepších úmysloch smerovať k vykoreneniu našej národnej identity či zabudnutiu na odkazy a činy našich predkov. Takým národom je potom ľahké manipulovať a jeho príslušníkov presvedčiť o tom, že sme tu ako celok iba pár desaťročí a naša história siaha iba po prvú svetovú vojnu. Nedovoľme to, už Ľudovít Štúr nás varoval slovami: „Národ bez vedomosti historickej o sebe a predkoch svojich je hromádka koží otrockých.“
_______________________________________________________________________________________________________________
Autor článku je Marek Gábrik, študent a aktivista. Na našu stránku prispieva svojimi článkami ako externý bloger.
Zdroje:
DUGOVIČ, Tomáš: Progresívne Československo je zdrojom našej štátnosti, hovoria v PS. Vysvetlime, kde robia chybu. In: Denník S [online]. [cit: 2020-10-04].
Dostupné na: https://denniks.sk/9035/progresivne-ceskoslovensko-je-zdrojom-nasej-statnosti-hovoria-v-ps-vysvetlime-kde-robia-chybu/?fbclid=IwAR0jnSnTksPq3C7I_znUxcxkEXCy6xHUA4fK2vYSGUtD1VAyyhksZMFyvMs
Existuje v histórii sloboda bádania? Odpovedá docent Ivan Mrva│Kulturblog. In: Kulturblog Youtube [online].
Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=ioKIZDwqlME
Historik Jakub Drábik: Voliči ĽSNS sa nechajú klamať fašistami. In: Rádio Expres [online].
Dostupné na: https://www.expres.sk/210232/historik-jakub-drabik-volici-lsns-sa-nechaju-klamat-fasistami/
Level Lama vs Sandra @DejepisInak #LvLLama Crash Team Racing. In: Sajfa Youtube [online].
Dostupné na:https://www.youtube.com/watch?v=dVh81Wfv9rE&feature=emb_title
Dejepis inak v recenzii dokumentu Zavrhnuté svedectvá miestami zavádza. In: Hrot.info [online] [cit: 2020-13-04]
https://hrot.info/manipulacie/2534-dejepis-inak-v-recenzii-dokumentu-zavrhnute-svedectva-miestami-zavadza
Sweden could drop ancient history from school curriculum in favor of gender roles & postmodernism In: RT.com [online]. [cit: 2020-10-04].
Dostupné na:
https://www.rt.com/news/469785-swedish-schools-drop-history-postmodernism/?fbclid=IwAR3GGxPh4_yYdI_tXniV4NswV0BZpdSVt5zTV9V0eIMSijUA-B6xDaS3gJ0
Zdroj článku: https://kulturblog.sk/kultura/starsie-dejiny-je-dolezite-sa-ich-ucit/